Gümüş Nasıl Anlaşılır? Sahte ve Gerçek Gümüşü Ayırt Etmenin Yolları Nelerdir?

Gümüş Nasıl Anlaşılır? Sahte ve Gerçek Gümüşü Ayırt Etmenin Yolları Nelerdir?

19 Nisan 2023

Gümüş nasıl anlaşır? Sahte ve gerçek gümüşü ayırt etmenin yolları nelerdir? Gibi aklınıza gelen tüm soruların cevaplarına ByEdaCetin.com blog kısmından kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Son zamanlarda altın fiyatları ön plana çıkarken gerçek gümüş de değerli ve birçok altın alıcısı da gümüş alıyor. Altın gibi, sahte gümüş de piyasada bol bir şekilde bulunmaktadır. Bu yazımızda bir şeyin gerçek gümüş olup olmadığını veya gümüşün nasıl tespit edileceğini anlatacağız.

Günümüz gümüş piyasasında eski hurda gümüşünüzün ne kadar değerli olduğunu ve gerçek gümüşü nasıl ayırt edeceğinizi bilmek çok önemlidir. Birçok insan sahip oldukları şeyin gümüş olduğundan emin değil. Çünkü emin olmadıkları şeyin gerçek gümüş mü yoksa başka bir metal mi olduğunu bilmiyorlar.

Sahte gümüş, gümüş kaplama vb. olarak da adlandırılabilir. İkisi arasında kesinlikle büyük bir fark var. Peki gümüşün orijinalliği nasıl ayırt edilir? İzlenecek ipuçları, gerçek veya sahte gümüş olup olmadığını nasıl anlayacağınızı size söyleyecektir.

Gümüş Nasıl anlaşılır?

Gümüşü tanıyarak kesinlik kazanmanın birkaç yolu vardır. Örneğin, maddenin gümüş olması sıvının bulutlu gri bir görünüm almasına neden olabilir. Bu test sayesinde gümüşün gerçek olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca gümüş eşyaların açık renkli yumuşak bir bezle silinmesi de etkiyi sağlayabilir. Sürülen gümüş kumaşta siyah lekeler bırakıyorsa hakiki gümüş olduğu anlaşılır. Bunlar basit ama kesin sonuçlar veren önemli testlerden biridir. İçeriğin ilerleyen kısımlarında sizlere gerçek ve sahte gümüşü ayırt etme yolları hakkında detaylı bilgilere değineceğiz.

Sizlerde sahte ve gerçek gümüşü birbirinden ayırt etmekte zorlanıyorsanız ByEdaCetin.com ürünlerini tercih edin ve %100 gümüş ürünlerin keyfini yaşayın. Ürünlerimizin tamamında 925 ayar gerçek gümüş kullanıyor olup, tüm ürünlerin açıklamasında gümüş kalitesi hakkında bilgileri vermekteyiz.

Sahte ve Gerçek Gümüşü Ayırt Etmenin Yolları Nelerdir?

Gümüş gerek parlaklığı, dayanıklılığı ve yüksek iletkenliği sebebiyle değerli bir metaldir. Gerçek gümüş ile sahte gümüşü ayırt etmek için yapılması gereken birkaç adım bulunmaktadır. Bu adımlardan sadece birisiyle işlemin doğruluğuna güvenmek yanıltıcı bir sonuç verecektir. Bu sebepten ötürü sahte ve gerçek gümüşün ayırt etmek son derece önelidir. İşte sahte ve gerçek gümüşü ayırt etmenin yolları:

  1. Bakır Testi: Gümüş ve bakır birbirine çok benzer, ancak bakırın daha yumuşak bir yapısı vardır. Bir bakır parçası alın ve gerçek gümüşle temas ettirin. Eğer bakır, gümüşün üzerinde kaygan bir yüzey bırakırsa, gümüş gerçektir. Eğer bakır, gümüşün üzerinde çizikler bırakırsa, gümüş sahtedir.
  2. Mıknatıs Testi: Gerçek gümüş, manyetik değildir. Bir mıknatıs alın ve gümüşün üzerine yerleştirin. Eğer gümüş manyetikse, o zaman sahte gümüştür.
  3. Aydınlatma Testi: Gerçek gümüş, ışığı yansıtır ve yansıttığı ışık beyazdır. Bir fener veya diğer parlak ışık kaynağı kullanarak gümüşü aydınlatın. Eğer gümüş beyaz ışık yansıtıyorsa, gerçektir. Eğer gümüş sarı, kahverengi veya yeşil ışık yansıtıyorsa, sahte gümüştür.
  4. Kimyasal Test: Gerçek gümüş, nitrik asit ile temas ettirildiğinde, hafifçe sararır ve yavaşça çözünür. Sahte gümüş, nitrik asit ile temas ettirildiğinde, hemen renk değiştirmez ve çözünmez.
  5. Ağırlık Testi: Gerçek gümüş, sahte gümüşe göre daha yoğundur. Hassas bir terazi kullanarak gümüşün ağırlığını ölçün. Eğer gümüşün ağırlığı, sahte gümüşün ağırlığından daha ağırsa, gerçektir.

Bu yöntemlerin her biri, sahte gümüşü tespit etmek için kullanılabilir, ancak en güvenilir sonuç için birden fazla yöntem kullanmak en iyisidir. Gümüş takılar nasıl temizlenir diye soruyorsanız, diğer içeriğimizi de okuyabilirsiniz!

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.