Takılardaki Doğal Taşlar ve Özellikleri

Takılardaki Doğal Taşlar ve Özellikleri

31 Ekim 2022

Takılarda kullanılan göz alıcı renkleri, parlaklıkları ve şık bir görünüme sahip olan doğal taşlar sayesinde stilinize güçlü bir dokunuş katabilirsiniz. Doğal taşlı takılarda en sık kullanılan ve özelliklerini derlediğimiz doğal taş rehberimizi okumadan takınıza karar vermeyin!

Doğal taşlar benzersiz görünümleriyle birçok alanda son dönemlerde sıkça yer alıyor. Dekoratif obje, süs eşyası, takı tasarımı gibi alanlarda kullanılan doğal taşlar, taşın nadirliğine göre değerli veya yarı değerli olarak sınıflandırılmaktadır. Bilinen en değerli doğal taşlardan olan elmas, pırlanta, zümrüt, yakut takı ve aksesuar tasarımında en sık rastlanan doğal taşların başında gelmektedir.

Takılarda neden doğal taş kullanılır?

Takılarda kullanılan doğal taşlar genellikle doğada toprak altındaki minerallerin sıkılaşması sonucu oluşmaktadır. Taşın ender oluşu, yapısı, parlaklığı ve son zamanlarda en çok sözü edilen insan vücuduna ve psikolojisine olumlu etkisinin bulunması kolay ve şık kullanım imkanı sunan takılarda yaygın olarak yer almaktadır.

Doğal taşların benzersiz renk tonlarının yanı sıra birçok hastalığa da iyi geldiği keşfedilmiştir. Yer altındaki doğal minerallerden oluşan yüzyıllar içerisinde oluşumunu tamamlayabilen doğal taşlar, oluşum sürecinde bünyesinde manyetik enerjiyi depolar. Bu enerjininin de insan vücuduna olumlu etkisinin keşfedilmesi MÖ ye dayanmaktadır. MÖ dini ritüellerde kullanılan doğal taşlar, günümüz teknolojisi ile birlikte daha da yaygınlaşmıştır.

Byedacetin.com’da doğal taşlı küpeler, doğal taşlı yüzükler, doğal taşlı kolyeler, doğal taşlı bileklikler

Takılarda en sık kullanılan doğal taşlar ve bunların özellikleri:

Takı tasarımında değerli taşlardan söz edildiğinde akıllara ilk olarak elmas, pırlanta, zümrüt ve yakut gibi doğal taşlar gelmektedir. Bu taşların renkleri ve parlaklıkları takılarda eşsiz bir zarafet ortaya çıkarırken nadir bulundukları için de maddi olarak da oldukça değerli taşlardır. Bu değerli taşlar ile paha biçilemez takı tasarımlarına sahip olabilirsiniz. Değerli taşların yanı sıra takı tasarımında yarı değerli olan ancak özellikleri bakımından insan sağlığına olumlu etkileri olan birçok taş türü de kullanılmaktadır. Örneğin diş çıkarma döneminde olan bebeklerde kehribar taşından yapılmış takıların kullanıldığı herkes tarafından bilinmektedir. Çağımız insanlarının en çok yaşadığı problemlerin başında baş ağrısı gelmektedir. Baş ağrıları için ametist taşı sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yazımızda örneklerde belirttiğimiz gibi taşları tanımanızı sağlayacak doğal taş rehberimizi sizinle paylaşıyor olacağız. Size en uygun olan doğal taşı tanımak için taşların özelliklerini birlikte inceleyelim

Ametist Taşı

Bulunduğu ortamdaki negatif enerjiyi almasıyla bilinen ametist taşı mor bir renge sahiptir. Ametist taşı lityum minerali taşıdığından dolayı zihni dinç tutar, yeni ve özgün fikirler üretmenize yardımcı olur. Alerjik bünyelerde ametist taşı, alerjik reaksiyonların azalmasını sağlar. Baş ağrısı ve migren ataklarının olumsuz etkilerini üzerinizde taşıdığınız bir ametist taşı ile azaltabilirsiniz. Mor rengi ile kolye gibi takı tasarımlarına eşsiz bir hava katar.

İnci

İnci, istiridyenin içerisindeki kalsiyumdan oluşan beyaz renkli doğal taşlardan biridir. Takı tasarımlarında incinin zarif görünümü sayesinde nesiller boyu aktarılabilen koleksiyonlar oluşturulur. İnci, kalsiyumdan meydana geldiğinden dolayı vücutla temas ettiğinde içeriğindeki doğal kalsiyum diş ve kemikler gibi kalsiyum oranı zengin bölgelerin güçlenmesini sağlar. Bunun yanı sıra negatif enerjiyi uzaklaştırarak pozitif enerjiyi çekme özelliği bulunur. Sitemizdeki inci küpe tasarımlarını inceleyebilirsiniz.

Akik Taşı

Doğal taşlar arasında en yaygın olarak bilinen taşlardan biri akik taşıdır. 226 çeşidi bulunan akik taşının mavi, yeşil, kahverengi, mor gibi birçok rengi bulunmaktadır. Kan basıncını yükselttiği için düşük tansiyon rahatsızlıklarında alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Diş eti çekilmeleri ve kanamalarında akik taşı içerisindeki doğal mineraller sayesinde sorunların giderilmesini sağlar.

Sitrin Taşı

Sitrin taşı; para, bolluk ve bereket taşı olarak bilinmektedir. İsmini Yunanca limon anlamına gelen “citron” kelimesinden alan bu taş, sarı bir renge sahiptir. Antik dönemlerden beri kullanılan sitrin taşı, sertlik derecesi en yüksek taşlardan biridir ve doğada ender olarak bulunur. Bilinen en yaygın özelliklerinden biri de negatif enerjiyi pozitif enerjiye dönüştürmesidir.

Kuvars Taşı

Kristal taş grubundan olan kuvars taşı, eski çağlardan beri birçok kültürde kullanılmaktadır. Doğada yaygın olarak bulunan kuvars taşının mavi, pembe, yeşil, kırmızı, beyaz ve siyah gibi çeşitleri renkleri bulunmaktadır. Kristalin ışıltısı ile takı tasarımlarında göz alıcı koleksiyonlara eşlik eden kuvars taşı doğanın şifacı taşı olarak bilinmektedir. Enerjiyi güçlendirdiği için “güç taşı” olarak da adlandırılmaktadır. Mistik alanlarda sıklıkla yer verilen kuvars taşı eski çağlarda pozitif enerjiyi çektiği için dini törenlerde yer almıştır. Günümüzde yoga ve meditasyon çalışma alanlarında kuvars taşı çakraları dengelediği için bulundurulur.

Yeşim Taşı

Yeşim taşı, göz alıcı doğal yeşil rengiyle yüzyıllardır takı tasarımlarında kullanılmaktadır. Hücre yenileyici özelliğinden dolayı son dönemlerde yüz masaj aleti olarak da tercih edilmektedir. Halk arasında sağlık ve rüya taşı olarak da biline doğal şifa kaynağı bu taş, takı tasarımları ve süslemelerde sıklıkla yer almaktadır. Kötü enerjiyi uzaklaştırarak duyusal bağlamda yeşim taşını üzerinde taşıyan kişileri rahatlatmaya yarar. Rüyaların hatırlanmasında yardımcı olur. Kadın bileklik modellerimizi inceleyin!

Obsidyen Taşı

Obsidyen taşı, erimiş ve hızlı soğumuş lavlardan meydana gelen kristal türünde bir taştır. Dış yüzeyi sert olduğu için kristal yapısıyla birlikte parlak bir taş halini alır, bu sebeple halk arasında “ayna taşı” olarak da bilinmektedir. Obsidyen taşının stres etkilerini azalttığı bilinmektedir. Karaciğerin temizlenmesinde, kas ve eklem ağrılarının hafifletilmesinde etkilidir.

Kaplan Gözü Taş

Kaplan gözü taşı, kuvars grubu kristal taşlardan biridir. İçeriğindeki demir oksitten dolayı kahverengi tonlarında bu taş kaplan gözüne benzetildiği için bu ismi almıştır. Antik dönemlerdeki tüm dini ritüellerde kötü ruhları uzaklaştırmak için kullanıldığı bilinmektedir. Olumsuz ve kötü enerjileri uzaklaştırarak pozitif enerjiyi çekmeye yarar. Korku ve heyecanın dengelenmesini sağlar. Stres ve uyku bozukluğu problemlerinin azaltılmasında kaplan gözü taşı kullanılmaktadır.

Aventurin Taşı

Yıldız taşı olarak da bilinen aventurin taşı genellikle yeşil, mavi ve turuncu renklerde doğada bulunmaktadır. Kuvars grubu taşlardan biri olduğu için metalik pırıltı etkisiyle takı tasarımlarında ilgi çekici koleksiyonlarda yer alır. Aventurin taşı depresyon etkilerinin ortadan kaldırılmasına ve taşı üzerinde taşıyan kişinin kendisini pozitif ve mutlu hissetmesini sağlar.

Ay Taşı

Parlaklığı ve renginden dolayı aya benzediği için bu ismi alan ay taşı, asırlar öncesinden beri birçok medeniyet tarafından kullanılmıştır. Hint geleneğinde düğünlerde armağan olarak ay taşı hediye edilir. Ay taşına sahip olan kişilerin taşın yaydığı ışıkla içindeki sevgiyi açığa çıkardığına inanılır. Duygusal iniş çıkışlarda dengeleyici etkiye sahiptir.

Labradorit Taşı

Labradorit taşı, kristal taş grubundandır. Yeşil, mavi, sarı ve turuncu renklerinin karışımı bir renk tonuna sahiptir. Geçmiş dönemlerden günümüze kadar stres yönetimi için kullanılmaktadır. Rahatlatıcı etkisi sayesinde ağrılı bölgelere iyi geldiği bilinmektedir.

Opal Taşı

Opal taşı, doğada suyun etkisiyle hareket ederek yer değiştiren kayaların arasında oluşan bir doğal taş türüdür. Cam benzeri yapısı ve içeriğindeki doğal mineraller sayesinde taşın bünyesinde renk ahengi oluşmaktadır bu sebeple halk arasında “gökkuşağı” taşı olarak bilinmektedir. Takı ve mücevher tasarımında değerli taş olarak kullanılan opal taşının sertlik derecesi yüksek değildir. Vücut ısısına göre renk değişimi gösterir. Panzehir olarak bilinen bu şifalı taş, gözlere iyi gelmektedir. Parkinson hastalığında etkili olduğuna inanılmaktadır.

Akuamarin Taşı

Akuamarin taşı doğada bulunan şifalı ve değerli taşlardan biridir. Renginden dolayı zümrüte benzediği için takı ve mücevherat sektöründe kullanılmaktadır. Değerli bir mücevher olması ve göz alıcı takıları oluşturmasının yanı sıra şifalı etkisi sayesinde tıbbi tedavilerde de kullanılmaktadır. Deniz taşı olarak da bilinen akuamarin taşının rengi mavi ve yeşile çalmaktadır. Doğal şifası olan bu taş; sindirim sistemini güçlendirir, bağırsak problemlerine iyi gelir, depresyon ve stres etkilerini azaltarak kişinin sakinleşmesini sağlar.

Lal Taşı

Lal taşı, doğada bulunan canlı ve göz alıcı mor, eflatun rengi, saydam yapısıyla değerli taşlardan biridir. “Sevgi ve şefkat taşı” olarak bilinir. İnsan vücuduna şifalı birçok etkisi vardır. Kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Kan dolaşımını düzenler. Vücudu enfeksiyonlara karşı korumada etkilidir.

Kehribar Taşı

Kehribar taşı, çam ağacı türü olan pinus succiniferanın reçinesinin fosilleşmesinden oluşan bir doğal taş türüdür. Temelde taş değil reçinenin sertleşmiş hali olan kehribar taşının insan vücuduna birçok faydası bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Romatizmaya bağlı ağrıların azalmasında etkilidir. Baş, migren ve diş ağrılarının azalmasında faydalıdır.

Hematit Taşı

Hematit taşının demire benzer bir rengi vardır. Kan taşı olarak da bilinmektedir. Takı, mücevher, kuyumculuk sektörlerinin yanı sıra çelik sanayinde de kullanılan tek doğal taş türüdür. Hematit taşı, denge problemlerini önler. Olumsuz ve negatif duyguların oluşmasını önler. Sakinleştirici özelliği vardır.

Zultanit Taşı

Zultanit taşı yalnızca Türkiye’de bulunan değerli taşlardan biridir. Muğla ili Milas ilçesi civarında bulunan zultanit taşı, güneş ışığı ve yapay ışıkta farklı renk yansımaları oluşur. Süs ve takı tasarımında kullanılan zultanit taşı, pembe, sarı, yeşil ve kahverengi gibi birçok renk çeşitliliğine sahiptir. Görsel güzelliğinin yanı sıra şifalı etkileri de bulunmaktadır. Zihin açıklığına yardımcı olur. Gerginliği azaltmada etkilidir. Negatif enerjiyi ortadan kaldırır.

Oniks Taşı

Oniks taşı parlak ve siyah rengiyle takı tasarımında benzersiz parçaların oluşturmak için kullanılır. “Şans taşı” olarak da bilinir. Görsel güzelliğinin yanı sıra insan vücudu ve psikolojisi üzerinde birçok olumlu etkisi vardır. Göz tansiyonu hastalıklarında etkilidir. Obezite tedavisinde oniks taşının olumlu etkileri vardır. Duyma gücünün artmasını sağlar. Nazara ve negatif enerjilere karşı koruyucu etkisi vardır.

Pembe Kuvars Taşı

Kuvars ailesinden olan pembe kuvars taşı, rengiyle takı ve aksesuar tasarımında ilgi çekici ürünlerin ortaya çıkmasında etkilidir. Kalp taşı olarak da bilinen bu doğal taş, duygusal anlamda kişilerin şifalanmasını sağlar. Stresin olumsuz etkilerini azaltır. Özel tasarım yüzük modellerini inceleyin!

Jasper Taşı

Jasper taşı doğada genellikle kırmızı, yeşil, siyah, sarı ve turuncu renkte bulunur ve üzerinde desenler bulunan bir yapıdadır. Nazar gibi negatif enerjilerden korur. Hafızayı güçlendirmede etkilidir. Kan dolaşımını hızlandırır ve kalp ve damar hastalıklarında koruyuculuğu vardır.

Safir Taşı

Safir, yeryüzünde bulunan değerli taşlardan biridir. Sert bir yapısı vardır ve ısıya karşı dayanıklıdır. Milattan önceki medeniyetlerde Kraliyet taşı olarak kullanılan safir taşının en değerli olan rengi berrak mavi olanıdır. Safir taşının şeffaf, gri, yeşil ve kahverengi gibi renkleri de bulunmaktadır. Safir taşının şifalı yönleri de bulunmaktadır. Böbreklere ve kalbe iyi gelir. Tiroid bezini çalıştırır. Göz hastalıklarının tedavisinde kullanıma uygundur. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Byedacetin.com’dan Size Özel Doğal Taşlı Takıları Keşfedin!

Özel renkleri ve özellikleri bulunan doğal taşlar hem gözalıcı takı tasarımlarına eşlik ediyor hem de günlük şıklığınızı yükseltirken şifalanmanızı sağlıyor. En özel doğal taşlı takıları keşfetmek için Byedacetin.com’u mutlaka ziyaret edin.

Doğal taşlarla ilgili en popüler kategorilerimiz:

Turkuaz Taşı Bileklik
Turkuaz Taşı Kolye
Zirkon taşlı kolye
Zirkon taşlı bileklik
Zirkon taşlı yüzük
Tek Taş Kolye

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.